• امروز شنبه, 02 شهریور 1398 - Sat 08 24 2019
 • شورای اسلامی روستای باغ آسیا

  ز پیروزه و از زمرد مگر ... نمایند اخکوک نارس ببر

  خوردن نوبرانه اگرچه لذتبخش است ولی می‌تواند مخاطراتی نیز برای سلامت بدن به‌همراه داشته باشد. در طب سنتی یک اصل کلی برای خوردن میوه‌ها وجود دارد و آن رعایت تقویم فصلی میوه‌هاست و هر میوه‌ای بسته به نیاز‌های موجودات و انسان‌های هراقلیم به‌وجود می‌آید.

   در خوردن میوه‌های نوبرانه به چند نکته توجه کنید؛ اول اینکه کشاورزان محاسبه اقتصادی روی فروش این میوه‌ها نکرده و آن را به‌صورت کال وارد بازار نکنند. اگر فرایند طبخ میوه‌ها در طبیعت طی نشود باعث سنگینی و درد و سوزش معده می‌شود و افراد معمولا پس از خوردن این میوه‌ها دچار دل‌درد و تهوع می‌شوند.

  از آنجا که نوبرانه‌ها ترش هستند باید به میزان خوردن توجه کنید. گوجه سبز در میان میوه‌های بهاری هر چه درشت‌‌تر باشد بهتر است؛ درجه ترشی معتدل‌تری دارد و در نتیجه برای بدن مفید‌تر است. استفاده از خربزه در میان روز بسیار مفید است چرا که باعث تخلیه صفرای زائد و تنظیم سیستم گوارش و کبد می‌شود. هندوانه را در ساعت‌هایی که معده خالی است مصرف نکنید چون باعث ترشح هیستامین و در نتیجه ترشح ماده اسیدکلرید‌ریک در بدن می‌شود.

  برای اینکه از عوارض دل درد شدید آن کاسته شود بهتر است کمی شکر قهوه‌ای یا سفید به هندوانه افزوده شود تا جلوی تحریک معده گرفته شود.فصل میوه‌های زمستانی گذشته است و بیشترشان سردخانه‌ای شده‌اند. میوه‌هایی مانند پرتقال را در بهار مصرف نکنیم چراکه این میوه‌ها ریتم دستگاه گوارش را از بین می‌برند و مواد نگهدارنده آنها در این مرحله به بافت میوه نفوذ پیدا کرده و باعث مسمومیت جزئی می‌شود.

  سیب در این شرایط کمتر از پرتقال آسیب می‌رساند.وی به افراد توصیه کرد که از مصرف نمک با نوبرانه‌هایی مانند چاغاله و گوجه‌سبز خودداری کنند و افزود: نمک برای افراد میانسال به بالا می‌تواند بسیار مضر است، بهتر است از این میوه‌ها و همچنین از سبزی‌های این فصل مانند کنگر و ریواس خورش درست کنید تا از خواص آنها بیشتر استفاده کنید. از سبزی‌هایی مانند والک و قازآیاقی (شبیه پای‌غاز است) بیشتر استفاده کنید.

  میوه خطرناک این موقع از بهار زردآلو است که پوستی زرد و درونی سبز رنگ دارد. این میوه بدین‌شکل کال است و می‌تواند منجر به دل‌درد بسیار شدید شود. اگر پس از مصرف نوبرانه‌ها سیستم گوارشتان به هم ریخت توصیه می‌شود که از دمنوش زنجبیل استفاده کنید تا عوارض ناشی از آن از بین برود.منبع:hamshahrionline.ir

  دراصطلاح محلی باغ آسیا به زردآلوی نارس اخکوک گفته میشود.

  نظرات  

   
  علی
  0 #4 علی در تاریخ: یکشنبه 30 فروردين 1394 ، ساعت 12:01 ب ظ
  بابا سرمازده همه سر درختیار ایجا کجه برم
   
   
  وهمه جادکار
  +1 #3 وهمه جادکار در تاریخ: یکشنبه 30 فروردين 1394 ، ساعت 08:01 ق ظ
  چغوکک تووووتـــــــــ ــه بِندِز یکه نِ ! دوووووته بِندِز
  جرعتم دره اخکوک و الووو واکنه؟؟ !!!!!
  درقدیم که ماها هَنـــُــز میستــِم به درختا نزدیک شِم صحب باغ وَ داده بیداد مشو که :بگذره اوچارتا برسه ! بعدشُم که بره خودتنی !!!!باشته چش مام ورچیزه افته!
  ولی خا مگه مشو جیبت پر نکنی و از باغ بدر یی !!
   
   
  باغ آسیا
  +1 #2 باغ آسیا در تاریخ: شنبه 29 فروردين 1394 ، ساعت 08:01 ب ظ
  خوش به حالتون.جای ما رو هم موقع اخکوک خوردن خالی کنید.
   
   
  سید
  +1 #1 سید در تاریخ: شنبه 29 فروردين 1394 ، ساعت 03:01 ب ظ
  اخکوک باغ آسیایم آرزوست ........
   

  ارسال نظر

  کد امنیتی
  بارگزاری مجدد