• امروز سه شنبه, 31 فروردين 1400 - Tue 04 20 2021
 • شورای اسلامی روستای باغ آسیا

  معرفی روستا

  باغ آسیا که نامش یاد آور باغستان های سرسبز و آسیاب های بادی فراوران است گوشه ای از قلب پراکنده ی کویر است که با جغرافیای کوچک،تاریخی بزرگ و پر شکوه دارد. این روستای مجاور شهر کهن گناباد از دیرباز تا اکنون اهمیتی ویژه در میان روستاهای مهم شهر تاریخی گناباد داشته است. موقعیت ویژه جغرافیایی و اتصال آن به شهر،واقع شدن جاده مهم ترانزیتی در کنار آن، محور مواصلاتی و واقع شدن نقطه ارتباطی میان مرکز شهر و تمامی روستاهای بخش شمالی گناباد،دارا بودن باغ های انبوه و دشت های حاصلخیز و کشاورزی پر دامنه،پیشینه ی پر قدمت صنعت هنری تجاری قالی بافی،سوابق آشکار و روشن مردم دیندار،مومن و پرتلاش،حضور چهره های برجسته انقلابی و علمای دینی و رونق فعالیت های فرهنگی و ورزشی و کسب افتخارات ارزشمند بخشی از ویژگی هایی است که اهمیت خاص به روستای باغ آسیا بخشیده است.
  موقعیت جغرافیایی
  روستای باغ آسیا یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان گناباد میباشد که در فاصله 4کیلومتری از مرکز شهرستان واقع دشده است.در لغت نامه دهخدا در مورد باغ آسیا چنین آمده است:باغ آسیا دهی است از دهستان بخش مرکزی بخش جویمند برسرراه شوسه عمومی بجستان در جلگه واقع است، ناحیه ای است گرمسیر با 618 سکنه و آب آن از قنات تأمین می شود. محصول عمده آن غلات و زعفران و شغل مردمش زراعت و راهش اتومبیل ر و است(به نقل از فرهنگ جغرافیایی ایران
  این روستا از سمت شمال به روستای بیلند و از جنوب به شهر گناباد از شرق به روستای مند و از غرب به شهرک صنعتی گناباد متصل می باشد.
  جاده ترانزیتی مشهد- زاهدان از کنار روستا عبور می نماید. باغ آسیا شاه راه روستاهای بخش شمالی گناباد می باشد که روستاهای بیلند، قوژد و مند و شهرک آیت الله مدنی را به هم متصل می نماید و از قدیم الایام به علت عبور جاده ترانزیتی مشهد- زاهدان و مشهد- کرمان سراهی باغ آسیا معروف بوده و کافه هایی که در این مسیر وجود داشته مأمنگاه مسافرین زیادی بوده است. این روستا با دارا بودن موقعیت مکانی و اجتماعی بسیار مطلوب اهمیت والایی در بین روستاهای این شهرستان دارد و با توجه به نزدیکی به شهر گناباد و آب و هوای مناسب مهاجرپذیر بوده و اغلب مهاجرین و همچنین افرادی که از شهرستان های همجوار به خصوص قاین و تربت حیدریه به گناباد مهاجرت نموده اند در روستای باغ آسیا و شهرک امام علی (ع) سکنی گزیده اند.
  موقعیت اجتماعی
  روستای باغ آسیا با دارا بودن 510 خانوار و جمعیتی بالغ بر 2070 نفر جزء روستاهای پر جمعیت شهرستان می باشد.
  اشتغال عمده مردم روستا در گذشته بیشتر به حرفه قالی بافی و کشاورزی بوده است اما در سال های اخیر خشک سالی های پیاپی و مشکلات عدیده بحران هایی را در حوزه اشتغال برای مردم روستا به همراه داشته است. در حقیقت با تغییر سیاست های تجاری اقتصادی دولت در حوزه فرش و عدم آشنایی قالیبافان با روشها و ابزار جدید قالی بافی تا حدود زیادی تعطیل شده است و کشاورزی نیز که عمده فعالیت مردم را شامل می شود تحت تأثیر بحران خشکسالی،کمبود آب و شرایط نامطلوب بازار است. مردم روستا به رغم مشکلات،مردمی پرتلاش و خستگی ناپذیرند.
  نسل های قدیمی تر همچنان کوشا و پرتوان به کشاورزی می پردازند و جوانان و نوجوانان خود را ترغیب به کسب علم و دانش می کنند.موفقیت های علمی دانش آموزان محروم روستایی نشانگر عزم راسخ و اراده ی جدی این مردم برای علم اندوزی و کسب فضل و هنر است. به طوری که از لحاظ وجود فارغ التحصیلان دانشگاهی و سطح سواد مردم در سطح شهرستان از رتبه ی بالایی برخوردار می باشند. تا کنون آقایان و خانم ها
  دکترمحمدرجایی دکترای بانکداری اسلامی نماینده گنابادوبجستان درمجلس شورای اسلامی
  1_دکترسید هادی باغسیاهی دکترای فیزیک هسته ای
  2_دکترحسین رمضانی دکترای فیزیک بنیادی 
  3_دکترمحمد ایزدیار دکتری شیمی 
  4_دکترعلی اکبر باصری دکترای حقوق قضایی
  5_دکترمهرانگیز کابلی باغسیاهی متخصص گوش و حلق بینی
  6_دکتر هادی کابلی باغسیاهی متخصص بیهوشی
  7_دکتر مهدی رمضانی باغسیاه متخصص جراحی قلب و عروق 
  8_دکتر مرتضی رمضانف جراح مغزواعصاب و فوق تخصص ستون فقرات در حال حاضر رییس بیمارستان دولتی عشق آباد ترکمنستان ( فرزنداسماعیل حسن رجب )
  9_دکتر احمد پیرزاده پزشک عمومی
  10_دکتر عبدالحسین پیرزاده دکترای داروسازی
  11_دکتر حکیمه باصری PHD پزشکی اجتماعی
  12_دکتر کاظم گلباف دانشجوی دکترای رشته ادبیات فارسی
  13_دکتر جواد مومنی دانشجوی دکترای رشته علوم اجتماعی
  14_دکتر حسین دائمی دانشجوی دکترای رشته ادبیات عرب
  15_مصطفی عبدالهی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آمل
  16_زهرا عبدالهی دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  17 -حامد مومنی دانشجوی دکترای رشته بینایی سنجی دانشگاه زاهدان
  18-محبوبه وافی دانشجوی دکترا رشته شیمی تجزیه دانشگاه فردوسی مشهد
  19-دکتر اسماء باصری دانشجوی دکترا رشته ریاضی کاربردی دانشگاه تهران
  20-دكتر علي نعمتي باغسياه معاون دانشکده علوم دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد

  21- رسول نجار فرزند عبدالحسین دانشجوی دکترای زبان انگلیسی در دانشگاه علامه طبابایی تهران

  22-امرالله طلعتی فرزند عبدالحسین دانشجوی دکترای آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه بین المللی چابهار

  23-رضا نجار دانشجوی دکترای امنیت ملی در دانشگاه امام علی (ع)


  گوشه ای از افتخارات باغ آسیا در زمینه ی تحصیل را ازآن خود کرده اند.
  تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه بیش از 240 نفر و تعداد دانشجو و دیپلم،بالغ بر 450 نفر و همچنین تعداد دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از 300 نفر می باشد.دوری از تجمل گرایی، برگزاری مراسم مذهبی و شادی به صورت ساده از ویژگی های خاص مردم این روستا می باشد.
  وضعیت اشتغال
  امرار معاش بسیاری از مردم روستا از راه کشاورزی و دامپروری می باشد. وجود قنات زیرزمینی و قنات دیزق و همچنین وجود 6 حلقه چاه نیمه عمیق در روستا با توجه به عدم وجود زمین کافی و خشکسالی ها که باعث کم آب شدن قنوات و چاه ها گردیده هر خانوار با کشاورزی مایحتاج اولیه زندگی خود را تأمین می کند و تنها محصولی که برای خانوارها درآمدزا می باشد زعفران می باشد که در صورت وجود آب کافی اراضی این روستا استعداد بالایی برای تولید زعفران دارند. در گذشته نه چندان دور صنعت فرش و فرش بافی و رنگ آمیزی نخ رونق بسیار زیادی در این روستا داشته است به طوری که بیشتر مردم به خصوص زن ها به این کار مشغول بوده اند ولی با وجود مشکلات صادرات فرش و گرایش مردم به استفاده از فرش های ماشینی اوضاع فرش بافی روستا کاملا متوقف و بسیاری از اهالی روستا بیکار شده اند و هنر خود را در این زمینه به فراموشی سپرده اند در نتیجه عده ای از مردم و به خصوص جوان ها به شهرها مهاجرت نموده و به کارهای خدماتی و غیره روی آورده اند. لازم به یادآوری است که آقای سید احمد باغسیاهی یکی از بزرگان روستا بوده که در زمینه ی فرش تبحر خاصی داشته است و هم اکنون از فرش های بافته شده ی این هنرمند در موزه لندن نگهداری می شود و همچنین آقای حاج عباس صدوقی تنها استاد طراحی و نقشه کشی قالی و چهره ماندگار شهرستان در این روستا زندگی می نمایند همچنین در کتاب برگی از قالی خراسان از شرکت سهامی فرش ایران آمده است. در میان مناطق مهم قالی بافی در حومه گناباد، روستای باغ آسیا از قدیمی ترین مناطق قالی بافی گناباد است که تاریخ قالی بافی در آن به سال های دور گذشته برمی گردد و بنا بر تحقیقات انجام شده روستای باغ آسیا اولین منطقه در شروع قالی بافی گناباد است. ارتباط دو کمپانی خارجی وابسته به کشورهای آلمان و انگلیس در سال های قبل از 1317 با تولیدکنندگان فرش گناباد در روستای باغ آسیا یکی از دلایل اصلی اهمیت قالی بافی در این شهر است.مرتضی احمد باغ آسیایی از معروف ترین و شناخته شده ترین تولیدکنندگان قالی گناباد بود ه که بخش مهمی از تولیدات وی براساس طرح های سفارش داده شده از طرف کمپانی های آلمانی و انگلیسی بافته می شد. در حال حاضر حاج عباس صدوقی متولد1322 به عنوان یگانه طراح معاصر در حوزه طراحی نقشه فرش در گناباد شناخته می شود وی کار طراحی را از سن 20 سالگی با شاگردی نزد یکی از اساتید طراح آغاز نمود. هم اکنون اغلب طرح های مورد استفاده توسط جهاد سازندگی گناباد و برخی از طرح های مورد استفاده در اداره فرش گناباد به وسیله ی ایشان تهیه می گردد. به طور کلی بامقایسه با دیگر شهرهای استان خراسان از حیث وجود طراح نقشه ی فرش می توان گناباد را با تنها یک طراح در طی دهه های اخیرفقیرترین شهر استان خراسان معرفی نمود
  پوشش گیاهی روستا
  باغ آسیا از قدیم الایام به خاطر آب فراوان و وجود قنوات و چاه های کشاورزی و زمین های حاصلخیز یکی از مناطق سرسبز شهرستان گناباد محسوب می شده چنانکه در کتاب تاریخ و جغرافیای گناباد آمده است وجه تسمیه باغ آسیا بدان علت است که دارای آسیابی است که از آب دیزق به روستای قوژد می رود دایر می باشد و باغی داشته ومتدرجا در اطراف آن ساختمان بنا شده و بعدا عنوان یاغ آسیا بر همه آن آبادی اطلاق شده است و بعضی هم باغ سیاه می گویند. ولی این تلفظ بر اثر کثرت استعمال است و اصل آن باغ آسیا می باشد یا به واسطه اینکه اشجار آن زیاد تر از سایر دهات و منظره آن از دور به واسطه اشجار،تیره تر است ازاین رو باغ سیاه گفته شده است دو درخت کاج بزرگ در آن جا وجود داشت و چون این دو درخت خیلی بزرگ و نزدیک هم بود از خارج برای گنابادی ها معرف آن آبادی بود 
  درختان کاج روستا که به گفته ریش سفیدان روستا بیش از 500 سال عمر دارند گواه این ادعا است که این روستا آباد تر از سایر روستا ها بوده ولی متأسفانه درختان کاج روستا بر اثر سرمای زمستان سال 86 کاملا خشک شده اند. در اطراف روستا باغات فراوانی وجود دارد که بیشتر درختان آن را درخت توت ،انار،زرد آلو،آلو ،سیب و انگور و ... تشکیل میدهد و زمین های زراعی روستا بیشتر زیر کشت زعفران گندم و جو می باشد.
  وضعیت اقتصادی
  ساکنین باغ آسیا مردمانی خون گرم و سخت کوش و فعال هستند.و مشاغل مختلفی در روستا وجود دارد وجود نیروی جوان روستا باعث گردیده که بیشتر جذب کار های دولتی گردند. و این به علت بالا رفتن سطح سواد آنان می باشد. و بقیه بیشتر جذب کارهای تجاری مختلف در مرکز شهرستان مثل خرید و فروش فرش،زعفران،خشکبار و... ویا به کار های خدماتی روی آورده اند. عده ی زیاذی از جوانان به کار های بنایی اشتغال دارند که می توان استاد کار های گچ کار روستا را مثال زد که تبحر زیادی در این کار پیدا نموده اند که در اکثر ساختمان های شهرستان هنر گچ کاری و گچ بری خود را نشان داده اند. و عده ای هم به کارهای کشاورزی و بخصوص دامپروری و پرورش گاو و گوسفند و مرغ گوشتی اشتغال دارند.
  اشاره به دارایی های روستا
  مسجد و مجتمع های روستا
  روستای باغ آسیا یکی از مذهبی ترین روستا های گناباد می باشد که 13 مسجد ،حسینیه ومهدیه در این روستا وجود دارد.که عبارت اند از 
  1- مسجد جامع باغ آسیا 
  2- مسجد جامع خواجه ها 
  3- مسجد پنج تن 
  4- مسجد عمادی 
  5- مسجد و مجتمع آدینه 
  6-مسجد بالای ده 
  7- مسجد شهید سالاری 
  8- مسجد حاج محمد حسین پیرزاده 
  9- مسجد حاج اسدا... آدینه 
  10- مسجد امیر المومنین (علی شاهی
  11- مجتمع حسینیه باغ آسیا 
  12-مسجدخوزی (جنب حسینیه)
  13- مهدیه باغ آسیا 
  بر اساس سنجش نسبت جمعیت به تعداد بناهای مذهبی (مسجد حسینیه و....) روستای باغ آسیا رتبه نخست را در سراسر کشور دارد

  شهدای باغ آسیا
  همچنین این روستا 11شهید ، یک جاویدالاثر،یک آزاده ، 25 جانباز و 125 بسیجی در طول هشت سال دفاع مقدس تقدیم جمهوری اسلامی ایران نموده است .
  1-سردار شهید عباس باصری
  2-سرباز شهید علی پیرزاده
  3-روحانی شهید ابراهیم رجایی
  4-روحانی شهید حسین دهقان
  5-روحانی شهید سیدعلی رضازاده
  6-روحانی شهید محمد برومند
  7-سرباز شهید مختار ابراهیمی مقدم
  8-بسیجی شهید محمد رمضانی
  9- بسیجی شهید علی دائمی
  10-بسیجی شهید علی پیرزاده
  11-پاسدار شهید حسین سالاری
  12-جاویدالاثر حسین باصری

  طلاب و روحانیت
  این روستا از قدیم الایام روحانیون زیادی را در خود پرورش داده است که عبارت اند از:
  1-مرحوم شیخ مرتضی احمد باغسیاهی
  2حاج شیخ عبدالحسین رحمانی
  3-مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ علی رجائی
  4- مرحوم حجت الاسلام شیخ حسین قاسمی باغسیاهی
  5- مرحوم حاج شیخ علی نقی باغسیاهی
  6-مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ رمضان سالاری
  7-حجت الاسلام شهید شیخ محمد برومند
  8- حجت الاسلام شهید شیخ علی رضازاده
  9-حجت الاسلام شهید شیخ حسین سالاری
  10-حجت الاسلام شهید شیخ ابراهیم رجایی
  11-حجت الاسلام شیخ عباس نجاری
  12-حجت الاسلام حاج ذبیح الله رحمانی
  13-جانباز حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد صادقی فر
  14-جانباز حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد باصری
  15- حجت الاسلام دکتر شیخ محمد رجایی
  16-حجت الاسلام شیخ میرزاحسین رجایی
  17- حجت الاسلام شیخ میرزا حسن رجایی
  18- حجت الاسلام شیخ داود قاسمی
  19- حجت الاسلام شیخ علی پیرزاده مقدم
  20- حجت الاسلام شیخ جواد محمودی
  21- حجت الاسلام شیخ حسن پیرزاده
  22- حجت الاسلام شیخ محمود رجایی
  23- حجت الاسلام شیخ عباس قالیبافان
  24- حجت الاسلام شیخ مجتبی رحمانی
  لازم به ذکر است که شیخ مرتضی احمد باغسیاهی در مدرسه فاضل خان مشهد تحصیل نموده و در زمان خود یکی از بزرگان محل بوده که مورد قبول اکثر مردم قرار داشته است.
  حاج شیخ حسین قاسمی باغ سیاهی پس از گذراندن دروس مقدماتی در شهر گناباد و قم به نجف اشرف رفته و چندین سال در آنجا به تحصیل علم مشغول بوده و سپس جهت تبلیغ به زادگاهش مراجعه نموده و مردم را با دستورات اسلام آشنا نموده است .
  حاج شیخ محمد باصری نیز اولین جانباز شهرستان گناباد می باشند که در دوران حکومت ستم شاهی پهلوی به درجه رفیع جانبازی نائل شدند.وی دروس حوزوی را از شهرستان گناباد آغاز نموده و در ادامه به شهر مقدس قم و سپس به نجف اشرف رفته و تحصیلات خود را در این شهر تکمیل نموده اند. و یکی از افتخارات روستای باغ آسیا می باشند.ایشان در سال 1390 مفتخر به دریافت نشان ایثار از دست دکتر محمود احمدی نژاد ریاست جمهوری وقت گردیدند.

  مدارس و مراکز دولتی و خصوصی باغ آسیا
  1- دبیرستان دخترانه مرحوم رجبعلی غلامیان 
  2- مدرسه راهنمایی دخترانه شهید عباس باصری
  3- دبستان پسرانه حمزه (ع)
  4- دبستان دخترانه میثم
  5- آمادگی و پیش دبستانی خانه بهشت
  6- کتابخانه عمومی شهید پیرزاده
  7- خانه بهداشت شهدای باغ آسیا
  8- شرکت تعاونی همت مرکز توزیع و خرید و فروش تولیدات کشاورزی
  9- نمایندگی ایران خودرو اسماعیل زاده
  10- شرکت پخش و فرآورده های نفتی
  11- کانون فرهنگی هنری شهید دهقان مسجد جامع باغ آسیا 
  12- کانون فرهنگی ورزشی شهید دائمی
  13- پایگاه مقاومت شهید رجایی
  14- باشگاه فرهنگی ورزشی پیروزی باغ آسیا 

  میراث فرهنگی

  روستای باغ آسیا با داشتن آثار مهم تاریخی و فرهنگی یکی از مهم ترین روستا های بخش مرکزی گناباد می باشد. که برخی از آن عبارتند از :
  1- آب انبار معروف به آقا 
  2- حوض انبار عمادی
  3- مسجد عمادی 
  4- حمام قدیم روستا
  5- بادگیرهای قدیمی
  6- خانه سید احمد باغسیاهی 
  در حوزه میراث فرهنگی تا کنون هیچ اقدامی جهت حفظ و مرمت این آثار با ارزش انجام نگرفته است
  1- چاه و منبع هوایی باغ آسیا 

  قنوات و چاه های کشاورزی 
  1- قنات زیر زمینی باغ آسیا
  2- قنات دیزق باغ آسیا
  3- چاه باصری 
  4- چاه قنبری 
  5- چاه حاج رمضان سالاری 
  6- چاه حاج رجب باصری
  7- چاه حاج ابوالحسن موسوی
  8- چاه بند کربلایی حسن خان
  9- چاه بند قادر

  گاوداری ها و مرغ داری های باغ آسیا

  1- گاوداری احمد قنبری 
  2- گاوداری محمد برومند
  3- گاوداری ناصر نادری
  4- گاوداری کاظم سالاری
  5- گاوداری اسدا... نجار
  6- گاوداری علی غلامیان
  7- گاوداری مرتضی غلامیان
  8- گاوداری سیدمحمد موسویان
  9- گاوداری عباس بدیعی 
  10- مرغداری محمد پیرزاده مقدم تولیدکننده ی مرغ گوشت15 هزار قطعه
  11- مرغداری علی پیرزاده مقدم 15هزار قطعه
  12- پرورش مرغ بومی حسین صداقت

  معادن کائولن
  معادن کائولن:یا خاک چینی در سرامیک سازی در ساختن چینی،لوله های آزمایشگاهی، در کاغذ سازی برای جلادادن کاغذ،در تصفیه نفت و رنگ سازی مورد استفاده قرار می گیرد.
  معدن کائولن باغ آسیا در11کیلومتری شمال غرب گناباد واقع شده و هم اکنون فعال است. با استخراج معادن فوق(خاک نسوزو کائولن)بخش عمده ای از نیاز کارخانه های چینی و سرامیک شهرهای تهران- اصفهان- قزوین و یزد تأمین شده است و این معدن به عنوان بزرگترین منابع تأمین کننده ی خاک نسوز و کائولن کشف و به شمار می رود

  نظرات  

   
  A
  +1 #7 A در تاریخ: شنبه 17 بهمن 1394 ، ساعت 08:11 ب ظ
  Ghabele zekr ast ke shahr amol pezeski nadard va shahre babol daraye reshteye pezeshkis.
   
   
  امیا
  -3 #6 امیا در تاریخ: دوشنبه 07 دی 1394 ، ساعت 10:10 ب ظ
  اسامی طلبه های جدید روستا ذکر نشده لطفا اسامی را اعلام کنید
   
   
  Ali az alman
  +4 #5 Ali az alman در تاریخ: جمعه 23 آبان 1393 ، ساعت 08:08 ب ظ
  pas az arze salam ,azinke hamegi lotf mikonid va zahmat mikeshid mamnoon,va maye eftekhr ast ke Bache haee az Khanevade taghriban kam savad va zaeef toonestad dar reshtehaye khoob ba movafagheyat tahsil konand ,vali aya mitoonid in Afrad ra be Deh khodemoon ke che Arz konam, hade aghal be Gonabad bar gardoonid,ke komaki bashand.hala in komak nazdik bemanad az rahe door omidvaram faaléyati bara zadgaheshon anjam bedan.
  mamnoon az lotf shomaha
   
   
  یک دوست
  +3 #4 یک دوست در تاریخ: یکشنبه 04 آبان 1393 ، ساعت 06:08 ق ظ
  دستتون درد نکنه از قاضیهاو وکلای روستا وفرهنگیان هم مینوشتید بدنبود
   
   
  اشنا
  +3 #3 اشنا در تاریخ: چهارشنب 23 مهر 1393 ، ساعت 01:07 ب ظ
  سایت روستای کناریمون قسمتی رو اختصاص داده بود به نهادهای داخل روستاشون تا توش مطلب بزارند جالب بود...
  پایگاه
  کتابخانه
  بهداشت
  پاسگاه
  و............
   
   
  همشهری
  +12 #2 همشهری در تاریخ: چهارشنب 05 شهریور 1393 ، ساعت 08:06 ق ظ
  سلام
  کاش میشد در کنارذکرنام اینهمه افتخارات باغ آسیارو با توجه به اینکه امسال سال فرهنگ واقتصاده نام فرهنگیان باغ آسیا روهم که به نسبت جمعیت روستا زیادن نام ببرید تا جو فرهنگی روستا هم برا سایر روستاها وشهرها شناسانده بشه چون فک کنم ارزش کار فرهنگیان روستا از گاوداریها ومرغداریها بهتره ممنون
   
   
  فنا
  +2 #1 فنا در تاریخ: یکشنبه 19 مرداد 1393 ، ساعت 09:05 ق ظ
  از همه جا نوشتین جز گود باستانی دلاوران امیر
   

  ارسال نظر

  کد امنیتی
  بارگزاری مجدد